Nejnovější zprávy z Církev.cz

Spolupracovník arcibiskupa Romera odchází na odpočinek

Papež dnes přijal rezignaci biskupa ze San Salvadoru kardinála Gregoria R. Cháveze, významné osobnosti katolické církve Latinské Ameriky. Kardinál Chávez na svůj úřad rezignoval z důvodu věku, v září dosáhl 80 let. Byl blízkým spolupracovníkem zavražděného arcibiskupa Oscara Romera (1917-1980) a jedním z největších zastánců jeho kanonizace v roce 2018.

Číst dál

Ceny Celestýna Opitze 2022

V sobotu 1. října 2022 v 19:00 byly v kostele sv. Šimona a Judy v Praze řádem milosrdných bratří uděleny Ceny Celestýna Opitze za vzor v péči o nemocné a potřebné. Ocenění je každoročně udělováno již od roku 2010, jedná se tedy o jeho 13. ročník. Letošními laureáty jsou tyto osobnosti:

Číst dál

Prestižní titul Stavba roku 2022 putuje do Staré Boleslavi

Zvláštní cenou za obnovu památkově chráněného areálu byl minulý týden oceněn poutní areál ve Staré Boleslavi. Za rekonstrukci kostela sv. Václava převzal titul Stavba roku Středočeského kraje 2022 staroboleslavský duchovní správce, probošt P. Libor Bulín.

Číst dál

Synodální proces postoupil do další fáze

Pracovní dokument pro kontinentální fázi synodálního procesu katolické církve je hotový. Jak včera oznámil vatikánský sekretariát synody, dokument nyní schválila příslušná rada a byl předán papeži. Má sloužit jako vodítko pro další postup na celosvětové úrovni synodálního procesu.

Číst dál

V italských kinech film režiséra Rosiho o papežových cestách

Dnes přichází do 190 italských kin film „In viaggio“ (Na cestě) italského režiséra Gianfranca Rosiho věnovaný papežovým zahraničním cestám během jeho více než devítiletého pontifikátu. Přinášíme rozhovor s oceňovaným dokumentaristou, který vysvětluje: „Je to experimentální dílo: film, ve kterém jsem se cítil jako divák. Chce být poctou těm, kteří se snaží změnit věci tím, že čelí dramatům tohoto světa. Když se papež podívá na dav, zdá se, že se dívá všem do očí“.

Číst dál

Na Svatém Hostýně se bude konat tradiční Svatohubertská pouť

Sobota 15. října bude i v letošním roce spojena s tradiční Svatohubertskou poutí na Svatém Hostýně. Největší myslivecký svátek s doprovodným programem pro celou rodinu vyvrcholí slavnostní mší svatou, celebrovanou olomouckým biskupem Antonínem Baslerem.

Číst dál

Stát Vatikán se zavázal snížit emise

Vatikán se ode dneška připojuje k Pařížské klimatické dohodě k omezení skleníkových plynů, kterou dosud ratifikovalo kolem 200 států světa. V den liturgické památky sv. Františka z Assisi se tak Vatikánský městský stát zavazuje snížit do roku 2050 emise na nulu.

Číst dál

Přibývá lidí s depresí a úzkostí

Psychiku lidí poznamenala pandemie i válka na Ukrajině, stále roste počet pacientů s depresí, úzkostmi, sociální fobií i propadem sebedůvěry. Podle JAROSLAVA ŠPÁCE z Centra duševního zdraví, které v Uherském Hradišti provozuje místní Charita, to vše souvisí i se ztrátou sociálních vazeb. „Setkání tváří v tvář žádná obrazovka nenahradí,“ říká pro KT před oslavou Světového dne pro duševní zdraví, který připadá na 10. října.

Číst dál

Přednáška v Uherském Brodě: Život skoro bez odpadu

Cyrilometodějská křesťanská akademie, regionální pobočka Uherský Brod ve spolupráci s místní farností zve všechny zájemce na přednášku environmentalistky Heleny Škrdlíkové s názvem „Život skoro bez odpadu“.

Číst dál

Itálie si v den památky sv. Františka připomene také oběti pandemie

Připomínku zesnulých kvůli koronavirové infekci chystá na památku sv. Františka z Assisi 4. října italská biskupská konference. Ve spolupráci s assiskou komunitou františkánů bude během zvláštní ceremonie položen seznam více než 175 tisíc registrovaných obětí covidu na světcův hrob v Assisi.

Číst dál

Papež: Synoda otevře dveře těm, kdo stojí mimo církev

Rok po jejím zahájení věnoval František videoposelství s modlitebními úmysly na měsíc říjen synodální cestě, která nyní začíná svou kontinentální fázi: "Nejde o shromažďování názorů nebo vytváření parlamentu, jde o naslouchání a modlitbu. Bez modlitby nebude synoda."

Číst dál

František: V evangeliu je světlo naděje pro trpící svět

V promluvě k Misionářům oblátům Panny Marie Neposkvrněné, které přijal papež František na audienci u příležitosti jejich generální kapituly, Svatý otec zdůraznil, že tváří v tvář dramatům lidstva je třeba svědčit o radosti a pokoji, a vyzval ke společenství, což je výzva, na níž může záviset budoucnost společného domova.

Číst dál

Svatopetrská bazilika bude nabízet více duchovního programu

Bazilice sv. Petra ve Vatikánu by se měla více vrátit její svátostná role a méně by měla sloužit jako muzeum. V rozhovoru pro nedělní vydání italského listu Avvenire to řekl kardinál Mauro Gambetti, který stojí v čele duchovní správy baziliky.

Číst dál

Papučový den: podporovat hospicovou péči má smysl

Cílem celorepublikové kampaně Doma je upozornit veřejnost na problematiku mobilní hospicové péče a zároveň získat nové dárce. Kampaň vyvrcholí ve středu 5. října tzv. Papučovým dnem, kdy si lidé mohou obout papuče, ať už v zaměstnání, ve škole nebo doma, a sdílet své fotky na sociálních sítích s hashtagem #papucovyden.

Číst dál

Ve Starovičkách připomenou P. Václava Drbolu

U příležitosti 110. výročí narození P. Václava Drboly, oběti babického procesu, bude generální vikář brněnské diecéze Pavel Kafka slavit 16. října 2022 ve 14.00 hodin děkovnou mši v kostele sv. Kateřiny ve Starovičkách u Hustopečí.

Číst dál

Biskup Konzbul: Růženec je modlitba mariánská i charismatická

Na začátku "růžencového" měsíce října přinášíme zamyšlení brněnského biskupa Pavla Konzbula.

Číst dál

Z nevyužité fary vzniklo komunitní centrum

Nové komunitní centrum, které vzniklo v budově fary ve Skrbeni, v pátek 7. října 2022 ve 14 hodin požehná a slavnostně otevře biskup Josef Nuzík.

Číst dál

Konference o evangelizaci naváže na synodální proces

Hlavním přednášejícím bude Otto Neubauer z Vídně. V češtině mu před dvěma roky vyšla velice dobrá kniha Mission possible, bohatý manuál shrnující jeho mnohaleté zkušenosti. Ve své hlavní přednášce v sobotu dopoledne bude mluvit právě o významu dialogu nás, Ježíšových učedníků, se současným světem. Dalším z hostů je Pavol Strežo, který se bude spolu s Rosťou Šerým sdílet o evangelizaci mezi mládeží.

Číst dál

Růžencová pouť v Uherském Brodě

Tradiční pouť k Panně Marii Růžencové se v Uherském Brodě uskutečnila o víkendu 1. a 2. října 2022. Vrcholem sobotního programu byl průvod se svícemi od farního do klášterního kostela a mše svatá, kterou celebroval místní farář P. Svatopluk Pavlica. Celebrantem hlavní mše svaté v neděli dopoledne byl brněnský biskup Pavel Konzbul.

Číst dál

Přednáška: Proč jsou některé státy bohaté a jiné chudé?

Česká křesťanská akademie, místní skupina Šternberk, zve všechny zájemce na přednášku doc. Petra Nováčka z Přírodovědecké fakulty UP v Olomouci na téma příčiny bohatství a chudoby v současném světě.

Číst dál

Boží bojovník ztracený mezi palcáty

Zmatek, lev a palcáty: očekávaný velkofilm Petra Jákla Jan Žižka je nejdražší promarněnou příležitostí. Ačkoli by se o rozporuplném vojevůdci jistě dal natočit velmi zajímavý filmový příběh, máme tu jen další příspěvek do sbírky příkladů, jak to nedělat.

Číst dál

Úmysl Apoštolátu modlitby na měsíc říjen 2022

Modleme se, aby církev, věrná evangeliu a odvážná při jeho ohlašování, byla místem solidarity, bratrství a otevřenosti a stále více žila v atmosféře synodality.

Číst dál

Fotogalerie: Poutníci z litoměřické diecéze na generální audienci

Ve středu 28. září 2022 od 15 hodin sloužil litoměřický biskup Mons. Jan Baxant v bazilice sv. Petra ve Vatikánu mši svatou ze slavnosti sv. Václava za hudebního doprovodu složeného ze Severočeské filharmonie Teplice a Kühnova smíšeného sboru pod taktovkou skladatele a dirigenta Jana Zástěry.

Číst dál

Nalaďte si Radio Proglas od 3. do 9. října 2022

Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu.

Číst dál

Přímé přenosy bohoslužeb od 3. do 9. října 2022

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.

Číst dál

Červená středa 2022 – postavme se za svou víru!

Budovy nasvícené na červeno, lidé se svíčkami v ulicích, všichni propojení modlitbou či jinou připomínkou za ty, kteří trpí ve světě pro svou víru. Více než 130 farností, sborů a synagog se v loňském roce zapojilo k mezinárodní iniciativě Červená středa, která se v České republice letos pořádá již pátým rokem, a to 23. listopadu 2022.

Číst dál

Papež: Ať Putin ukončí válku

„Moje výzva je určena především prezidentovi Ruské federace, kterého prosím, aby zastavil tuto spirálu násilí a smrti, a to i v zájmu svého lidu.“ Papež v neděli v poledne místo svého obvyklého komentáře k nedělnímu evangeliu věnoval celý svůj projev výzvě k ukončení války na Ukrajině.

Číst dál

Ohlédnutí za svatováclavskou poutí ve Staré Boleslavi

Slavnostní mše sv. na Svátek sv. Václava ve středu 28. září 2022 se odehrála v deštivém a chladném počasí. Za Apoštolský exarchát ČR se jí zúčastnili otec biskup-apoštolský exarcha Mons. Ladislav Hučko a generální vikář mitr. prot. o. Vasyl Slivocký. Večer proběhla v bazilice sv. Václava také řeckokatolická liturgie sv. Jana Zlatoústého.

Číst dál

Četla jsem knihu… román Bílá Voda

Před několika měsíci se na trhu objevil další román Kateřiny Tučkové (nar. 1980) Bílá Voda. Spisovatelka se tentokrát nechala inspirovat osudy řeholnic, kněží oficiální i skryté církve v době komunistického Československa.

Číst dál

Četl jsem knihu… Pán

V loňském roce vydalo nakladatelství Triáda knihu od Romana Guardiniho Pán. Tento autor je na našem knižním trhu znám především drobnějšími tituly, tentokráte se nám dostává do rukou jeho obsáhlejší, – nebojím se říci – stěžejní dílo, které spatřilo světlo světa v roce 1937.

Číst dál

Nuncius s biskupem požehnali kopii fatimské kaple

V sobotu 1. 10. uvedl apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo, spolu s diecézním biskupem Janem Vokálem, do života církve přesnou kopii Capelinhy pro střední a východní Evropu.

Číst dál

Papež k redemptoristům: Kdo lpí na své vlastní jistotě, brání působení Ducha

Vyvolat hlubokou obnovu, schopnou změnit srdce a struktury tak, aby stále lépe odpovídaly potřebám misie a službě nejchudším. To je klíčová myšlenka, kterou František vyjádřil ve svém pozdravu k redemptoristům, kteří se sešli v Římě na generální kapitule.

Číst dál

Skončil Svatováclavský festival, začínají Hudební výlety

19. ročník Svatováclavského hudebního festivalu se završil závěrečným koncertem v katedrále Božského Spasitele. Poslední týden se nesl ve znamení dvou velkých premiér a hudební sezóna na Ostravsku rozhodně nekončí.

Číst dál

Benefiční koncert „Sešli se, aby pomohli“ na podporu Charitního domu sv. Václava

Sopranistka Veronika Rovná, houslový virtuos Jiří Vodička s komorním orchestrem Camerata Janáček a kapela Zrní vystoupí 6. října 2022 od 19 h v ostravském Divadle A. Dvořáka při benefici na podporu rekonstrukce Charitního domu sv. Václava – domova pokojného stáří.

Číst dál

Papež: Sport je sociální a výchovné dobro – a takový má zůstat!

Papež František v pátečním podvečeru přijal sportovce, trenéry a představitele různých sportovních svazů, kteří se ve Vatikánu účastnili mezinárodního summitu nazvaného „Sport pro všechny – soudržný, dostupný a šitý na míru každého člověka“. Papež vyzdvihl roli sportu při utváření společenství, odbourávání předsudků a budování míru a varoval před jeho výlučně komerčním pojetím.

Číst dál

Fotogalerie: Ministrantský florbalový turnaj o Svatováclavský pohár

Ministrantský florbalový turnaj o Svatováclavský pohár se koná každoročně v den slavnosti sv. Václava, patrona českého národa, olomoucké arcidiecéze i všech arcidiecézních ministrantů.

Číst dál

Asistenční služby Poradny pro cizince Diecézní charity Plzeň jsou letos obzvlášť důležité

Poradna pro cizince Diecézní charity Plzeň odvádí od konce února velký kus práce při pomoci uprchlíkům přicházejícím z Ukrajiny. Poskytuje jim sociálně právní poradenství, zajišťuje tlumočení a doprovody na úřadech či v ordinacích lékařů.

Číst dál

Nikdy nepřestávejte snít o lepším světě, vzkazuje František mladým lidem

Vždy snít o lepším světě a každý den se s odvahou a trpělivostí snažit vybudovat jeho malý díl. Toto přání papež František vyslovil v poselství k mladým studentům, kteří se účastní celosvětového vzdělávacího paktu v rámci řádu voršilek. Papež se věnoval tématu bytí a konání, přičemž si bere příklad z Voršily, mladé ženy velké krásy, která inspirovala mnoho mladých lidí, jako Angelu Merici, zakladatelku řádu voršilek.

Číst dál

Rozhovor s kardinálem O'Malleym o novinkách v církevní ochraně dětí před zneužitím

Papež dnes jmenoval deset nových členů Pontifikální komise na ochranu nezletilých. Jde o sedm žen a tři muže, kteří doplní dosavadních deset členů, z nichž většina byla ve funkci ponechána na další tříleté období.

Číst dál

Rytířský turnaj u kapucínů pomohl vybrat peníze na dobrou věc

O slavnosti sv. Václava se u kapucínů na klášterní zahradě konal rytířský turnaj. Přijely desítky rodin z blízkého i dalekého okolí. Děti dostaly příležitost procvičit dovednosti např. v lukostřelbě anebo zacházením s mečem. Celý turnaj se zaměřil na ideály rytířství, mezi které patří odvaha, statečnost ale také dobrosrdečnost. Na místě také prezentovala svou činnost Maltézská pomoc, která na každý turnaj doporučí potřebnou rodinu pro benefiční záměr turnaje.

Číst dál

Vatikánský kardinál Koch se omluvil německým biskupům za svůj výrok

Předseda německých biskupů Georg Bätzing se ostře ohradil proti vyjádření kuriálního kardinála Kurta Kocha. Ten měl říct, že v tzv. německé synodální cestě vidí paralely s dobou nacismu. Při tiskové konferenci na závěr plenárního zasedání německé biskupské konference biskup Bätzing uvedl, že pokud se kardinál okamžitě veřejně neomluví, podá stížnost k papeži.

Číst dál

Církev v době velkých změn

Jako církev máme stále hledat Vzkříšeného také za hranicemi vlastní instituce i představivosti, a tím tyto hranice neustále rozšiřovat a otevírat – zdůraznil Mons. Tomáš Halík ve Vatikánu, kde na pozvání Dikasteria pro biskupy přednášel pro nově jmenované biskupy z pěti kontinentů.

Číst dál

Biskup Ximenes Belo, nositel Nobelovy ceny, obviněn ze zneužívání

Nizozemské noviny přinesly anonymní svědectví několika lidí, kteří vypovídají o údajném zneužívání východotimorským biskupem v 90. letech. Jak sdělil vatikánský tiskový mluvčí Matteo Bruni, „roku 2020 byla biskupovi uložena omezení, včetně zákazu styku s nezletilými, která byla loni s jeho souhlasem dodatečně posílena“.

Číst dál

Představení seminářů Česka i Slovenska se sešli na Velehradě

Při pouti u příležitosti 99. výročí úmrtí arcibiskupa Antonína Cyrila Stojana, kterou ve čtvrtek 29. září 2022 večer slavil ve velehradské bazilice biskup Josef Nuzík, se setkali také bývalí představení kněžských seminářů Moravy, Čech a Slovenska.

Číst dál

Papež: Média by se měla vyvarovat "válečné psychózy"

Vatikán zveřejnil téma Světového dne sdělovacích prostředků 2023: „Hovořit srdcem. Veritatem facientes in caritate“.

Číst dál

Kalendář pro děti - misijní říjen 2022

Stejně jako v minulých letech, chceme, aby se děti, naši malí misionáři, připravily co nejlépe na letošní oslavu Světového dne misií, který připadá na 23. říjen! Letošní Misijní neděle se nese v duchu hesla z knihy Skutky apoštolů „Budete mými svědky“ (Sk 1,8).

Číst dál

Nová struktura Dikasteria pro službu intergrálnímu lidskému rozvoji

Dikasterium pro službu integrálnímu lidskému rozvoji, jehož prefektem je český rodák kardinál Michael Czerny, prochází organizační restrukturalizací, která je plánována v souladu s novou apoštolskou konstitucí papeže Františka "Praedicate Evangelium".

Číst dál

Nikaragujský diktátor nazval papeže Františka tyranem

Prezident Nikaraguy Daniel Ortega označil katolickou církev za diktaturu a papeže za „svatého tyrana“. Stalo se tak během jeho veřejného projevu 28. září. Ortega řekl, že v církvi neexistuje demokracie, protože kněze, biskupy a kardinály věřící nevolí, proto se podle něj jedná o „dokonalou tyranii“. Ortega katolickou církev veřejně kritizoval i v minulosti, obvinil ji z organizování státního převratu proti jeho režimu.

Číst dál

Fotogalerie: Udělování kanonických misí na dobu neurčitou osvědčeným katechetům

Být moudrým a přivádět druhé ke Kristu stejně jako to činil i svatý Václav během své desetileté vlády v čele České země. S tímto poselstvím přebírali léty a praxí osvědčení vyučující náboženství z rukou biskupa Martina Davida kanonické mise na dobu neurčitou. Pro přítomné katechetky a katechety a jejich rodiny byl předvečer svátku sv. Václava malou slavností.

Číst dál

Pracovníci Arcidiecézní charity Praha převzali papežské vyznamenání

K mimořádné události v novodobé historii Arcidiecézní charity Praha došlo během letošní Národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi. Papež František ocenil ředitele a zástupce ředitele Arcidiecézní charity Praha za jejich dlouholetou a profesionální práci ve prospěch potřebných. Ocenění převzali z rukou arcibiskupa pražského a primase českého Jana Graubnera.

Číst dál

Papež: Pochopme příčiny této světové války a zbavme srdce nenávisti

„Prožíváme třetí světovou válku, je omyl myslet si, že jde o válku mezi Ruskem a Ukrajinou nebo mezi dobrem a zlem. Musíme osvobodit srdce od nenávisti“ – to jsou některé z úvah, které papež František pronesl 15. září v Kazachstánu při hovoru s jezuity z takzvané ruské oblasti Tovaryšstva Ježíšova. Ukrajina je podle papeže první obětí nepřijatelné a svatokrádežné agrese. Celý rozhovor najdete na webových stránkách jezuitského obtýdeníku La Civiltà Cattolica.

Číst dál

Přírodu jsme si půjčili od svých dětí

Sám o sobě říká, že „probouzení úcty k přírodě u dětí se stalo jeho celoživotní vášní“. Lektor environmentálního vzdělávání TOMÁŠ DRIML skrze příběhy učí o tom, jak vnímat krásu Božího stvoření kolem nás.

Číst dál

Jak se modlit, aby to dávalo smysl

Bůh, Kristus a my je název souboru chestertonovských zamyšlení irského dominikánského kněze Herberta McCabea (1926–2001). A i když promlouvá o známých věcech, činí tak svěže a netuctově.

Číst dál

V Městě Touškově pekli farní chleba

Čtvrtý ročník akce Slavnosti chleba proběhl 25. září v Městě Touškově. Celý program byl zahájen mší svatou, kterou celebroval biskup Tomáš Holub. Pak se pokračovalo na náměstí u kostela, kde byl umístěný trh s lokálními pochutinami. Farní chléb zadělala a upekla Pekárna Sebera.

Číst dál

Zahájení akademického roku 2022/2023 v Brně na Petrově

V úterý 4. října 2022 bude v 19.00 hodin v katedrále sv. Petra a Pavla brněnský biskup Pavel Konzbul předsedat pontifikální bohoslužbě na zahájení akademického roku 2022/2023 pro pedagogy a studenty brněnských vysokých škol.

Číst dál

Sociální zemědělství a zahradní terapie v praxi: konference na VOŠ Caritas v Olomouci

Konference Sociální zemědělství a zahradní terapie v praxi, kterou ve spolupráci s Caritas – vyšší odbornou školou sociální pořádá v Olomouci VOŠ Jabok ve čtvrtek 6. října 2022, nabídne pohled na sociální zemědělství a zahradní terapii skrze perspektivu terapeutickou a integrační, teologickou nebo sociologickou. Bude příležitostí k představení příkladů dobré praxe a k diskusím o výzvách, limitech či potenciálu sociálního zemědělství a zahradní terapie (nejen) v sociální práci.

Číst dál

Čínský soud znovu odložil proces s kardinálem Zenem

Soudní proces s hongkongským kardinálem Josephem Zenem a dalšími čtyřmi demokratickými aktivisty byl odročen. Další slyšení se bude konat za měsíc, 26. října. Důvodem je pravděpodobně kolidování s blížícím se sjezdem Komunistické strany Číny.

Číst dál

V čele redemptoristů stane 47letý Brazilec

Kongregace redemptoristů má nového generálního představeného. 91 delegátů řádu jím zvolilo tento týden na generální kapitule u Říma P. Rogeria Gomese z Brazílie. Ve funkci nahradí Kanaďana P. Michaela Brehla, který po dvou šestiletých funkčních obdobích nemohl být znovu zvolen.

Číst dál

Oslava sv. Václava v katedrále v Olomouci

Mši svatou o slavnosti sv. Václava a zároveň pouti veřejných činitelů celebroval 28. září 2022 v olomoucké katedrále sv. Václava biskup Josef Nuzík.

Číst dál

Zastánci potratů zaútočili na katedrálu v Bogotě

Žhářský útok na katolickou katedrálu provedli včera demonstranti v kolumbijském hlavním městě. Jednalo se o demonstrující za tzv. právo na potrat, 28. září je totiž od roku 2011 Mezinárodním dnem bezpečného potratu. Právě v zemích Latinské Ameriky se v tento den často konají nepokoje.

Číst dál